rolex daytona leather strap fear of god fifth collection reddit replica watch tag heuer formula 1 leather band breitling service replica watches tag heuer carrera calibre 17 brown tag heuer monaco ls calibre 12 price in india replica watches uk jaeger lecoultre vintage chronograph tag heuer calibre 16 aquaracer swiss replica watches rose gold watch women omega 30t2 fake rolex datejust

breitling chronoliner blue hublot laferrari price in india fake hermes bags bell " ross v1-92 military 1957 breitling navitimer fake chanel bags heuer stopwatch 1:1 off white reddit replica louis vuitton chinese replica watches quality expensive rolex replicas replica fendi
İlgi ve Etki Alanları - Değişim Akademi
İlgi ve Etki Alanları

BLOG

İlgi ve Etki Alanları

Yalnız insanın değil, tüm kurum ve kuruluşların ve hatta ülkelerin olanak ve kabiliyetleri sınırlıdır. Oysa insanlar, kurumlar, kuruluşlar ve ülkeler olanaklarının ve kabiliyetlerinin yettiğinden fazlasını elde etmeyi isterler.

İlgi alanımız, elde etmek, dokunmak, değiştirmek, geliştirmek, yön vermek, etkimiz altına almak istediğimiz her şeyden oluşur. Bir insan olarak en güçlü kişilerden biri olup insanlığa yön vermek, dünyayı değiştirmek, açlığı, adaletsizliği, zulmü ortadan kaldırmak isteyebiliriz. Bir şirket olarak sektörümüzde lider ve en büyük olmak,  sektörümüze yön vermek, farklı sektörlere de girerek dünyanın en büyüklerinden biri ve hatta en büyüğü olmak isteyebiliriz. Ülke olarak bölgemizde lider olmak, bölgemizde belirleyici güç olmak, dünyanın gidişatına yön vermek, dünyada barışı tesis etmek, zulmü, sömürüyü, adaletsizliği, hukuksuzluğu ortadan kaldırmak ve dünyada barışı egemen kılmak isteyebiliriz.

Etki alanımız, sahip olduğumuz maddi ve maddi olmayan varlıklarımızla elde edebildiğimiz, dokunabildiğimiz, değiştirebildiğimiz, geliştirebildiğimiz, yön verebildiğimiz, etkimiz altına alabildiğimiz her şeyi kapsar. Etki alanının genişliği sahip olunan kaynaklara bağlıdır. Etki alanımız, sahip olduğumuz maddi ve maddi olmayan tüm varlıklarımız ve bunları kullanabilme kabiliyetimiz kadar büyüktür. İnsan olarak bir mesleğiniz, bir gelir seviyeniz, becerileriniz, deneyimleriniz ve diğer yetkinlikleriniz vardır. Şirket olarak bir sermayeniz, diğer maddi varlıklarınız, insan kaynağınız, piyasada bir itibarınız ve bunun sağladığı faydalar vardır. Ülke olarak bir ekonomik büyüklüğünüz, insan kaynağınız, siyasi yapınız, alt sosyal sınıflarınız, kabiliyetleriniz, siyasi gücünüz ve bunun gerek bölgenizde ve gerekse daha geniş bir coğrafyada sağladığı konumunuz vardır. Yani kişi, şirket veya ülke olarak tartıldığınızda, sahip olduğunuz maddi ve maddi olmayan tüm varlıklarınızdan dolayı ortaya çıkan bir ağırlığınız vardır ve bunun ötesi yoktur. İşte, sahip olduklarımızla yapabildiklerimiz etki alanımızda olanlardır. İlgi alanımızda olup etki alanımızın dışında kalanlara dokunmak, onlar üzerinde etki oluşturmak için maddi ve maddi olmayan varlıklarımızı arttırmamız gerekir.

Etki alanımızın büyüklüğünü kaynaklarımız belirlerken ilgi alanımızın büyüklüğünü arzularımız, isteklerimiz, hayal gücümüz belirler. İster bir insan, ister bir şirket veya ülke olsun, ilgi alanları etki alanlarından her zaman büyüktür, olması gereken ve sağlıklı olanı da budur. Bu durum her zaman gelişmeyi, gelişme arzusunu beraberinde getirir.

İnsanların, şirketlerin ve ülkelerin sahip olduklarının gücü kadar geniş bir etki alanına sahip olduğunu belirtmiştim. Burada, maddi olmayan varlıkları gözden kaçırmamak gerekir. Kurtuluş savaşımızda, sahip olduğumuz maddi varlıklarımızdan daha etkili olanı, milletimizin, düşmanı topraklarımızdan atma arzu ve iradesiydi. İlgi alanının etki alanından daha fazla olması çok normalken, varlıklarının ve kabiliyetlerinin yeterliliğini dikkate almadan daha geniş bir etki alanına sahip olmayı bekleyen insanlarda, şirketlerde ve ülkelerde sorunlar ortaya çıkar.

Etki alanının genişlemesinin yolu sahip olunan maddi ve maddi olmayan varlıkları arttırmaktır. İnsan bilgi ve becerilerini arttırmalı, daha fazla çevre edinmeli, daha fazla dost kazanmalı, kendini sürekli geliştirmelidir. Şirketler, işleyişlerini kurmalı, odaklanmalı, kaynaklarını amaçlarına yöneltebilmeli, kendini sürekli geliştirmeli, hissedarları, çalışanları, tedarikçi ve müşterileriyle bir bütünlük ve amaç birliği oluşturmalıdır. Ülkeler, iç barışlarını sağlamalı, tutarlı ve güvenilir olmalı, savunduğu değerleri önce kendi içinde ve yakın çevresinde uygulamalı, samimi olmalı, üretmeli ve zenginleşmeli, bilgi ve teknoloji üretmeye önem vermelidir. Sahip olduklarımız arttıkça daha geniş bir alanda etkili oluruz.

İlgi alanını genişletmenin yolu daha evrensel şeylere değer vermek, hayal gücünü arttırmak, özgüveni arttırmak, bencillikten uzaklaşmaktır. Bunun için insanın daha yüce şeylere kıymet vermeye başlaması, daha büyük düşünebilmesi, başarı hikayeleri yazması gerekir. Şirketlerin odaklanması, odaklandıkları alanlarda gerçekten başarılı olması, güçlü ve sürekli geliştirilebilen bir sistem kurmuş olması, dünyadaki gelişmeleri izleyen, okuyabilen, geleceğin iş modellerini ve ihtiyaçlarını görebilen güçlü bir insan kaynağına sahip olması gerekir. Ülkelerin de önce içeride sonra da kendi yakın coğrafyasında etkili olması, politikalarının olumlu sonuçlarını almış ve kendini, silah zoruyla olmayacak şekilde, kabul ettirmiş olması gerekir.

Sahip olduğumuz maddi ve maddi olmayan kaynaklarımızı sürekli arttırmalıyız. Bu, etki alanımızın genişlemesine olanak sağlar. Büyük düşünmeli, büyük hayaller kurabilmeliyiz. Bu da ilgi alanımızın artmasını sağlar. Hem ilgi hem de etki alanımızın genişletilmesi dünyaya olan katkımızın artmasını sağlar.

Kamil Bolat

 

“Etki alanı sahip olunanların büyüklüğü, ilgi alanı da hayal gücü, arzu ve istekler kadar geniştir. Sürekli gelişim, etki alanının genişlemesini ve ilgi alanına giren konuların daha fazlasına el atabilmeyi sağlar. (Kamil Bolat)

 

Sonuçlar ve Sorular

Sonuçlar ve Sorular

Sonuçlar ve Sorular Yıllardır destek vermekte olduğum şirketlerde bütünü ele almanın ve genel sorular sormanın hep...

Sonuçlar ve Nedenler

Sonuçlar ve Nedenler

Sonuçlar, Nedenler Bugün biri diğerinden daha fazla can sıkıcı, can acıtıcı konular var ülke gündemimizde. Ülkemizin...

Dinlemek, Anlamak, Söylemek

Dinlemek, Anlamak, Söylemek

Dinlemek, Anlamak, Söylemek Bir iletişim uzmanı değilim. Ancak 34 yıllık iş yaşantımda yaptığım işler hep iletişimin...

Evet, hayır

Evet, hayır

Evet, Hayır Kabul etme veya reddetme bir insanın irade kullanmasının ve özgürlüğünün icrasıdır. Bu da basitçe “evet”...